Get free Wordpress Templates from here - http://bigtheme.net/wordpress


Sosyal Medya

Sosyal Medya dili, bir şirketin kurumsal iletişim dilinin Sosyal Medya ile harmanlanarak şekillendirilmiş halidir. Yani sizin Sosyal Medya’da kullandığınız dil hem şirketinizin etiketini taşımalı hem de sosyal mecra uyumlu olmalı.

sosyalmedyayonetimi

Sosyal Medya Yönetimi Neden Gereklidir?
Sosyal medya markalar için önemini giderek arttıran bir kavram. Facebook’ta, Twitter’da, FriendFeed’de ve daha birçok mecrada markalar, ürünler ve kişiler hakkında yorum yapılıyor, içerik paylaşılıyor, tavsiye alınıyor. Kişiler ürün ve hizmetlerle ilgili şikayetlerini sosyal medyada dile getiriyor

Sosyal medya terimi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, medyanın artık geleneksel bir yanı olmadığıdır. Çünkü sosyal medya dramatik bir hızda iletişim kurma biçimimizi değiştirdi. Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer tüm araçlar etkileşim ve network yaratma üzerine kurulu. Çift taraflı iletişim ile geleneksel medyanın size sunamadığı fırsatları yakalayabiliyor, markanıza bir karakter oluşturuyorsunuz.

Sosyal medya katılımcıdır: İnsanlar kendi içeriğini kendileri üretir. Yaş, dil, din, cinsiyet ayrımı yoktur.

Sosyal medya şeffaftır: Hangi bilginin kimler tarafından üretildiği ya da paylaşıldığı görülebilir.

Sosyal medya ulaşılabilirdir: İnternet bağlantısı olan herkes, kolaylıkla sosyal medyayı takip edebilir.

İnternet sayesinde artık tüketiciler hiç olmadıkları güçlüler. Markalar hakkında fikirlerini paylaşıyorlar, iyi ya da kötü deneyimlerini Twitter’da, Facebook’ta ya da bloglarda anlatıyorlar. Eğer markanız sosyal medyada yer almıyorsa tüm bu deneyimden yoksun olacaksınız. Hakkınızda konuşulanları kaçıracaksınız ve rakiplerinizin bir adım daha öne geçmesine izin vermiş olacaksınız.

Sosyal Medya dili, bir şirketin kurumsal iletişim dilinin Sosyal Medya ile harmanlanarak şekillendirilmiş halidir. Yani sizin Sosyal Medya’da kullandığınız dil hem şirketinizin etiketini taşımalı hem de sosyal mecra uyumlu olmalı.

Sosyal ağ hesaplarınızı açarken de hedef kitlesinizin demografik verilerini gruplayıp belirli yaş aralığına sahip, belirli cinsiyetteki kişilerin hangi sosyal ağlarda çoğunlukta olduğunu öğrenmeli ve o sosyal ağlara daha fazla odaklanmalısınız. Örneğin 25-34 yaş arası kadınlar sizin için öncelikli ise Pinterest’i stratejinizin ortasına yerleştirmelisiniz. Bu durumu bir tık öteye taşırsak Facebook hayran sayfaları için Facebook’un bize sunduğu istatistik sayfasında hayranlarımızın hangi gün hangi saatlerde daha aktif olduğunu görebiliriz ya da Followerwonk gibi araçlarla aynı şeyi Twitter hesabımız için yapabiliriz.

Ufak yarışmalar ve kampanyalar sosyal ağ sayfalarınızın sürekli aktif ve göz önünde olması için yaratılmış müthiş pazarlama teknikleridir. Her iki taraf da o ödülü markanızın pazarlamasına katkı sağlaması için verdiğinizi bilir ve severek buna katkıda bulunurlar. Sosyal medya kampanyalarınızda ne kadar fazla sosyal ağı birbirine entegre ederseniz o kadar etkileşim ve trafik alırsınız. Tüm kampanyalarınızı, hashtag çalışmalarınızı ve mikro sitelerinizi analiz araçları kullanarak trackleyin. Kampanya sonunda ise bir ROI hesaplaması yapmayı ihmal etmeyin.

Sosyal Medya Yönetiminin Olmazsa Olmazları Nelerdir?
İçerik Yönetimi. Etkili bir sosyal medya yönetimi, arama motorlarında iyi bir sonuç elde ederek markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtımını arttırırken tüketicinin markaya karşı oluşturacağı algıyı yönetmekte de önemlidir. Halen içerik pazarlaması, sosyal medya yönetim kavramının en önemli unsurudur. Birçok büyük şirketin tüketicilerinin kullanımına sunduğu her bir ürün için farklı mikro siteler ya da sosyal medya hesapları oluşturması bu konunun ne denli ciddiye alındığını kanıtlayan bir olgudur. Paylaşımda bulunurken kelimelerin özenle seçilmesi hem hedef kitlenin daha kolay anlamasını sağlayacak hem de iletişimi güçlü kılacaktır.

Diyalog Yönetimi. Sosyal medyada ne zaman mesaj verme işlemi hedef kitle ile diyalog kurma seviyesine geçerse o denli bu mecrada başarıya ulaşılabilinir. Müşteri ilişkileri yönetimi kavramı dijital çağda diyalog yönetimine dönüşmüştür. Hedef kitle olan takipçileri özellikleri itibariyle ana gruplara ayırıp her bir grubun markayla neden etkileşim halinde olduğunu kavramak, markanızın sosyal medya üzerinde ne tür paylaşım yapmasından hoşlandıklarını anlamak ve uzun dönem sadakat yaratmak için kullanılan bir yönetim biçimidir.

Reklam Yönetimi. Gün geçtikçe internet üzerinden reklamı tercih eden marka sayısının artması, hem arama motorlarının hem sosyal ağların kendi özel reklam platformlarını daha iyi hale getirmek adına yaptığı yatırımlar internet reklam kavramının sosyal medya yönetiminin kalbi haline gelmesini sağladı. İçerik ve diyalog yönetimi gibi iletişim gücü ile marka sadakatini sağlamaya ek olarak yapılan reklam çalışmaları firmalara olan maliyeti her geçen gün artsa da halen geleneksel medyada yapılan çalışmalara oranla daha az bütçe gerekmekte. Artan talep ve reklam mecra sayısı nedeniyle bu alanda görev yapan yöneticiler ileri derecede bilgi sahibi olduğu tek bir platformda reklam çalışmalarında bulunmasının yanı sıra gelişen reklam ağları üzerinden de yeni stratejiler oluşturuyor. Doğru reklam çalışmaları markanın internet üzerinden ulaştığı kitleyi iyi analiz ederek onların ihtiyaçlarına yönelik olmalıdır.

Analytics. Sosyal medya veri analizi tam bir bıçak sırtı kavram haline gelmiş durumda. Arama motoru reklamları gerekli bilgilerin birçoğunu sağlarken, Facebook sayfalara ait sadece bazı verileri kullanıcılarına sunarken Twitter ise minimum düzeyde veri sağlıyor. Bu durumda devreye giren sosyal medya ajansları belirli yazılımlar yaratarak ya da var olanları kullanarak markaların sosyal medya üzerinden daha detaylı verilere ulaşması ve gelecek stratejilerini belirlemede önemli bilgileri sağlamak için hizmet veriyorlar.

Get Bonus from William Hill the UK bookamker.